درباره ایدز. هپاتیت و اعتیاد

کشف تاثیر گیاه دارویی بر درمان ایدز

محققان موسسه تحقیقاتی UCLA ایدز با انجام تحقیقاتی جدید دریافتند که نوعی ریشه گیاه که در طب سنتی چین مورد استفاده قرار می گیرد می تواند در درمان بسیاری از بیماریهای مرتبط با سیستم دفاعی از جمله ایدز موثر واقع شود.

تحقیقات جدید نشان می دهد گیاهی که در طب چینی مورد استفاده فراوان قرار می گیرد می تواند در عین درمان بسیاری از نقصانهای سیستم دفاعی بدن انسان و بیماریهایی مرتبط با کهولت سن در درمان بیماری ایدز نیز موثر واقع شود.

ریشه گیاه استراگالوس که در طب چینی استفاده فراوانی دارد می تواند سرعت پیشرفت فرایند کوتاه شدن تلومرها را کاهش دهد که این فرایند را می توان به عنوان سلاحی علیه بیماری ایدز مورد استفاده قرار داد.

سلولهای بدن انسان از قبیل سلولهای سیستم ایمنی بدن با گذشت زمان و افزایش سن توانایی تقسیم را از دست می دهند. این پدیده به دلیل کوتاه شدن قسمتی از کروموزوم به نام تلومر در حین تقسیمات سلولی رخ می دهد و این تغییرات می تواند توانایی مبارزه سلولها را با انواع بیماریها به خطر بیاندازد.

به گفته محققان توانایی تسهیل فعالیتهای تلومری و عملکردهای ضد ویروسی توسط این گیاه نشان می دهد این نوع خاص از درمان می تواند در درمان بیماری ایدز و دیگر بیماری های مرتبط با سیستم دفاعی بدن و همچنین دیگر بیماری های ویرووسی موثر باشد.

بر اساس گزارش ساینس دیلی، محققان بر این باورند استفاده از این نوع درمان می تواند در آینده جایگزین درمانهایی از قبیل HAART که تحمل آن توسط بیمار بسیار سخت بوده و از هزینه بالایی برخوردار است، شود.

خبرگزاری مهر

+ نوشته شده در  شنبه هفتم دی 1387ساعت 6:38  توسط سعید کلانتری   | 

احتمال بیشتری برای سرایت ایدز در زنان : سرایت ایدز از طریق تماس های ساده

محققان علوم پزشكی در آمریكا اعلام كردند: مطالعه آنها درباره نحوه گسترش ویروس ایدز نشان می دهد با اینكه پیشتر تصور می شد این ویروس همانند ویروس تبخال از نواحی زخمی پوست وارد می شود ولی اكنون مشخص شد كه ویروس اچ آی وی از طریق بافت های طبیعی نیز قادر است وارد بدن شود.

به گفته دكتر توماس هوپ از دانشگاه نورت وسترن آمریكا این ویروس قادر است به راحتی از طریق مخاط های مختلف بدن زنان وارد شود و آنان را مبتلا كند.

دكتر هوپ و همكارانش در دانشگاه نورت وسترن در شیكاگو و دانشگاه تولان در نیواورلئان روشی نوین برای مشاهده ویروس ایدز در بدن زنان ابداع كرده اند.

محققان امیدوارند به این روش بتوانند میزان تشخیص بیماران ایدزی را افزایش دهند. به گفته ‌محققان اپیدمی‌ ایدز از سال‌ 1981 در دنیا به‌ وجود آمد و تاكنون‌ حدود 65 میلیون‌ نفر در دنیا به‌ این‌ بیماری‌ و ویروس‌ آن‌ مبتلا‌ شده‌ اند كه‌ بیش‌ از 25 میلیون‌ نفر آنها تاكنون‌ به‌ علت‌ این‌ بیماری‌ جان‌ خود را از دست‌ داده‌ اند و بر اساس‌ آخرین‌ آمار موجود اكنون‌ 36میلیون‌ و 800 هزار نفر بیمار و فرد آلوده‌ به‌ ویروس‌ ایدز در دنیا زندگی‌ می‌ كنند.

‌24 میلیون‌ و 500 هزار نفر این‌ بیماران‌ در جنوب‌ صحرای‌ آفریقا زندگی‌ می‌ كنند،‌ هفت میلیون‌ و 600 هزار نفر آنها در آسیا هستند و بر اساس‌ آخرین‌ آمار سازمان‌ بهداشت‌ جهانی‌ هندوستان‌ با باداشتن‌ پنج میلیون‌ و 700 هزار فرد مبتلا‌ به‌ ویروس‌ ایدز بیشترین‌ جمعیت‌ این‌ بیماران‌ را در دنیا دارد و پس‌ از آن‌ آفریقای‌ جنوبی‌ با پنج میلیون‌ و 500 هزار بیمار است.

آخرین‌ آمار سازمان‌ بهداشت‌ جهانی‌ نشان‌ می‌ دهد پارسال چهار میلیون‌ و یكصد هزار نفر به‌ ویروس‌ ایدز مبتلا‌ شده‌ اند و دو میلیون‌ و 800 هزار نفر نیز طی‌ سال‌ 2005 بر اثر این‌ بیماری‌ جان‌ خود را از دست‌ داده‌ اند‌ ‌فقط پنج درصد بیماران‌ ایدز به‌ دارو دسترسی‌ دارند.

محققان می گویند شش میلیون‌ و 500 هزار فرد آلوده‌ به‌ ویروس‌ ایدز در دنیا نیازمند داروهای‌ گران‌ قیمت‌ این‌ بیماری هستند.

شبکه خبر 

منبع reuters1  2 bbc

+ نوشته شده در  شنبه هفتم دی 1387ساعت 6:24  توسط سعید کلانتری   | 

پوستر تبلیغاتی : ایدز هنوز قربانی می گیرد ...

+ نوشته شده در  شنبه هفتم دی 1387ساعت 6:8  توسط سعید کلانتری   | 

هروئين چيست؟

هروئين يك داروي خطرناك و غيرقانوني است كه پتانسيل بالاي اعتياد دارد

هروئين به خانواده‌ داروهاي شبه‌افيوني (اوپيوئيدها) تعلق دارد. اين خانواده دارويي شامل داروهاي مانند مرفين و كدئين است، كه مشتقات طبيعي ترياك محسوب مي‌شوند؛ و نيز شبه‌افيوني‌‌هاي "صناعي"‌ از جمله شامل دمرول و متادون  كه به طور شيميايي ساخته مي‌شوند. هروئين يك شبه‌افيوني "نيمه‌صناعي" است؛ هروئين با پردازش شيميايي از مرفين ساخته مي‌شود و داراي اثر قدرتمندتر و فوري‌تري از آن است. هروئين در مغز به مرفين تبديل مي‌شود.


 هنگامي كه هروئين براي اولين بار در انتهاي قرن نوزدهم عرضه شد، به عنوان يك مسكن و مهاركننده سرفه تبليغ مي‌شد. در اوائل قرن بيستم خطرات هروئين شناسايي شد. قوانيني در اروپا و آمريكا براي محدود كردن توليد، توزيع و استفاده از آن تدوين شد.

 براي مثال در انگليس دكترها مي‌توانند در مواردي هروئين را براي درد شديد تجويز  كنند. اين درمان تنها براي بيماراني كه دچار بيماري لاعلاج هستند، قابل تجويز است.

 در انگليس، هلند و سوئيس شمار اندكي از معتادان به هروئين كه به درمان‌هاي ديگر پاسخ نمي‌دهند، در برنامه‌هاي نگهدارنده به دقت تحت نظارت هروئين را با نسخه دريافت مي‌كنند.

هروئين از كجا مي‌‌آيد؟

اغلب هروئين جهان در آسيا و آمريكاي لاتين توليد مي‌شود كه خشخاش در آنها كشت مي‌شود. مرفين در آزمايشگاه‌هاي نزديك اين مزارع از صمغ ترياك استخراج مي‌شود، و بعد در آزمايشگاه‌هاي درون يا مجاور كشور توليدكننده به هروئين بدل مي‌شود.

هروئين به چه شکلی است؟

 هروئين در شكل خالص به صورتي پودر بلوری سفيد و تلخ‌مزه‌اي است كه در آب حل مي‌شود. هنگامي كه هروئين در خيابان فروخته مي‌شود، بسته به فرآيند توليد و اينكه چه موادي به آن اضافه شده باشد، رنگ و قوام متفاوتي پيدا مي‌كند.

 هروئین خیابانی ممکن است به شکل پودری سفید، یک ماده قهوه‌ای‌ دانه‌دانه یا یک صمغ تیره چسبنده قهوه‌ای تیره باشد. خلوص هروئین خیابانی  از بسته‌ای  به بسته‌ای دیگر متفاوت است، و ممکن است از دو تا ۹۸ درصد متفاوت باشد.

برخی افزودنی‌ها مانند شکر، نشاسته یا شیر خشک برای افزایش وزن جنس هنگام خرده‌فروشی به کار می‌روند و سایر داروها ممکن است برای افزایش اثرات هروئین به آن افزوده شوند. کینین ممکن است برای تقلید مزه تلخ هروئین به آن اضافه شود تا تعیین خلوص آن را با چشیدن مشکل کند.

 هروئین چگونه استفاده می‌‌شود؟

رایج‌ترین راه‌های مصرف هروئین اینها هستند:

    *  تزریق به داخل ورید، یا به داخل عضله یا زیر پوست.
    *  بالا کشیدن از راه بینی. در این روش گرد هروئین از راه مجاری بینی استنشاق می‌شود.
    *  استنشاق یا دودکردن -در این روش هروئین را روری یک زرورق آلومینیومی حرارت می‌دهند و بعد دود و بخار حاصل را با یک لوله استنشاق می‌کنند.


معتادان به هروئین ممکن است روش تزریق را انتخاب کنند، زیرا این روش بیشترین و فوری‌ترین اثر را با کمترین مقدار دارو ایجاد می‌کند. افرادی که به هروئین وابسته هستند، ممکن است دو تا چهار بار در روز آن را تزریق کنند. هنگامی که هروئین با خلوص بالا در دست است یا در مورد مصرف‌کنندگان گاهگاهی که ترجیح می‌دهند، تزریق انجام ندهند، با احتمال بیشتر هروئین با بالاکشیدن از راه بینی یا دود کردن مصرف می‌شود.

مصرف هروئین چه احساسی ایچاد می کند؟

تاثیری که هروئین یا هر داروی روانگردان غیرمجاز دیگر در فرد ایجاد می‌کند. بسته به عوامل مختلفی دارد، از جمله:

    *  سن فرد.
    *  مقدار ماده مصرفی و تناوب مصرف آن.
    * روشی که فرد دارو را مصرف می‌کنند.
    * محیطی که در آن هستید.
    * این که آیا فرد دچار بیماری جسمی یا روانی قبلی هست یا نه.
    * اینکه فرد الکل یا سایر داروهای غیرمجاز یا مجاز را مصرف کرده باشد.

هنگامی که هروئین به داخل ورید تزریق می‌شود، باعث اوج‌‌گیری حالتی از سرشوخی       (rush) می‌شود. این اثر پس از  هفت تا هشت ثانیه احساس می‌شود، و از ۴۵ ثانیه تا چند دقیقه به طول می‌انجامد. این اثر در صورتی که هروئین از بینی بالا کشیده شود یا دود شود، اینقدر شدید نیست.

به دنبال این سرخوشی شدید اولیه، دوره‌ای از تسکین و آرامش به دنبال می‌آید (being on the node) که ممکن است تا یکساعت به طول انجامد. هنگامی که هروئین زیرپوست یا داخل عضله تزریق می‌شود، این اثر با آهستگی بیشتر در طول پنج تا هشت دقیقه رخ می‌‌دهد.

کسانی که به تازگی مصرف هروئین را آغاز کرده‌اند، ممکن است دچار تهوع و استفراغ شوند. اثرات مطلوبی که مصرف‌کننده به دنبال آنهاست شامل جدایی از درد جسمی و عاطفی و احساس خوشی است. سایر اثرات شامل کندشدن تنفس، تنگ‌شدن مردمک‌ها، خارش و عرق کردن. مصرف مرتب هروئین به یبوست، از دست دادن میل جنسی، و متوقف‌شدن یا نامنظم‌شدن چرخه قاعدگی.

مصرف هروئین باعث تغییراتی در خلق و رفتار می‌شود. افرادی که به هروئین وابسته هستند، ممکن است بعد از مصرف هروئین سربه‌راه و مطیع شوند، و در حین دوره دوری از هروئین تحریک‌پذیر و پرخاشگر می‌شوند.

 تاثیر هروئین چقدر طول می‌کشد؟

اثرات هروئین بدون توجه به نحوه استفاده آن، بسته به میزان مصرفی، به طور معمول سه تا پنج ساعت طول می‌کشد.

افرادی که وابسته به هروئین هستند، باید هر شش تا ۱۲ ساعت هروئین مصرف کنند، تا از بروز نشانه‌های ترک جلوگیری کند. علائم اولیه شدید هستند، و شامل آبریزش بینی، عطسه کردن، اسهال، استفراغ، بیقراری و  اشتیاق مداوم برای هروئین است.

همچنین در هنگام ترک هروئین  راست‌شدن مو‌های پوست (دانه‌دانه‌شدن پوست) و حرکات غیرارادی پا رخ می‌دهد. علائم ترک هروئین در طول چند روز به اوج خود می‌رسد و معمولا در پنج تا ۱۰ روز برطرف می‌شود. سایر علائم ترک شامل بیخوابی، اضطراب و  تمنای شدید دارو  ممکن است برای مدت بیشتری طول بکشد. ترک هروئین مرگبار نیست، اما ممکن است بسیار ناراحت‌‌کننده باشد.

آیا هروئین خطرناک است؟

بله، استفاده مداوم از هروئین چه به صورت تزریقی، استنشاقی یا دود کردن، می‌تواند در طول دو تا سه هفته به وابستگی جسمی و روانی منتهی شود.

 البته همه افرادی که هروئین را تجربه می‌کنند، وابسته نمی‌شوند. برخی افراد تنها به طور گاهگاهی مثلا در آخرهفته‌ها مصرف می‌کنند، بدون اینکه دوز مصرفی‌شان افزایش یابد. ما با مصرف مداوم هروئین، تحمل نسبت به اثرات دارو به وجود می‌آید، و هروئین بیشتر و بیشتری برای رسیدن به اثر مطلوب لازم است. مصرف مداوم مقادیر فزاینده هروئین نهایتا به وابستگی ختم می‌شود.

هنگامی که وابستگی به هروئین تثبیت شد، متوقف کردن مصرف آن ممکن است بسیار مشکل باشد. افرادی که برای مدت طولانی از هروئین استفاده کرده‌اند، ممکن است اظهار کنند که دیگر از از این دارو لذتی نمی‌برند. آنها تنها برای اجتنناب از علائم ترک و کنترل تمنای شدید برای دارو به مصرف هروئین ادامه می‌دهند.

تمنا برای هروئین ممکن است تا مدت‌ها پس از قطع مصرف آن باقی بماند، عود کند، یا به مصرف دوباره هروئین منجر شود، و اجتناب از دارو را مشکل کند.

اثرات درازمدت هروئین چیست؟

وابستگی به هروئین، و عوارض پزشکی، اجتماعی و قانونی که از مصرف هروئین ناشی می‌شود، ممکن است برای زندگی‌ افراد مصرف‌کننده آن، مصیبت‌بار باشد.


پژوهش‌ها با استفاده از اسکن‌های مغزی نشان داده است که مصرف درازمدت و مدواوم هروئین به تغییراتی در نحوه عمل مغز می‌انجامد. در حالیکه اثر این تغییرات به درستی درک نشده است، این پژوهش نشان داده است که ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها پس از قطع مصرف هروئین به طول بینجامد تا مغز به کارکرد طبیعی‌اش بازگردد.

 درمان نگهدارنده متادون، که از بروز علائم ترک هروئین جلوگیری می‌کند و تمنا برای آن را کاهش می‌دهد یا برطرف می‌کند، موثرترین درمان در دسترس در حال حاضر برای درمان وابستگی به هروئین است.

همشهری انلاین

+ نوشته شده در  شنبه هفتم دی 1387ساعت 6:3  توسط سعید کلانتری   |